Mája na Olympiádě dětí a mládeže v Olomouci

08.07.2022

Členka našeho Czech Multisport Coaching týmu Mája Erbenová se dokázala probojovat na Olympiádu dětí a mládeže, která se po kovidové pauze konala ne po dvou, ale po 3 letech v Olomouckém kraji. ( V roce 2019 jí pořádal kraj Liberecký). Jedná se o největší sportovní událost pro děti ve věku od 11 do 17 ti let. Akce proběhla poslední školní týden, ve dnech od 4. do 8. června. Vypraven byl pro děti z Libereckého kraje speciální vlak, který děti dovez z Liberce až do Olomouce. Celá akce měla parametry jako ´velká olympiáda´. Děti dostali týmové oblečení . Vše začínalo nástupem a zahajovacím ceremoniálem, měli během akce možnost navštívit olympijský dům, potkat se medialisty z olympijských her, nebo navštívit další sporty a fandit a kamarádům.

Naše Mája je nejen členkou našeho cyklistického týmu, ale věnuje se i  běžeckému lyžování ve Ski Klubu Jablonec, ale je také žákyní Základní školy Pasířská, která se zaměřuje právě na atletiku. Během školních závodů se jí podařilo probojovat na ´dětskou olympiádu´ v běhu na 800m v kategorii mladších žákyních ( věk 12-13 let). Nominační kritéria byla trochu nejasná, ale nakonec Mája odjížděla s druhým nejlepším časem 2:33:24 za Liberecký kraj, což jí určitě neřadilo mezi favority závodu v Olomouci. S tímto časem figurovala v atletických tabulkách na 35. místě v republice v mladších žákyních. Vedoucí čas byl o víc než 10 vteřin rychlejší. Cíl byl tedy jasný. Pokusit se z úterních rozběhů prokousat do středečního finále. Tam se může podívat jen 8 nejlepších ze 3 rozběhů. Velkou motivací postoupit byla i ta skutečnost, že Májina třída přijela do Olomouce fandit. Naplánovanou měli až středu a finálový závod, proto byla motivace hodně silná. Máje se v rozběhu podařilo doběhnout těsně na druhém místě a časem 2:28:48 si výrazně vylepšit osobní maximum a dostat tak vstupenku do středečního finále.

Za úmorného vedra, kdy se teplota vyšplhala až ke 34 stupňům se mladší žákyně postavily na start. Opět se podařilo vylepšit osobní rekord a i když se hodně dlouho pohybovala na 3 pozici a zkušeně si počínala ve startovním poli, bylo z toho 5. místo za čas 2:24:95, což ji teď řadí i na 5té místo v letošních tabulkách. Všechny děti předváděli úžasné výkony. Padaly osobní rekordy i nejlepší časy sezony. Bojovalo se vždy do posledních centimetrů. Na dráze soupeři, za cílovou páskou kamarádi. Tak by to mělo být.

Byla to moc hezký svátek sportu pro malé závodníky. Možnost zažít atmosféru velkých závodů, umět se s tím srovnat. Vystoupat na stupně vítězů a nebo naopak dostat další chuť na sobě začít pracovat.. Za další dva roky bude opět možnost se ODM podívat...